Malezja – pełne życia miejsce wypełnione przygodami

Jako jedno z najbogatszych i nowoczesnych krajów południowej Azji, Malezja jest chętnie wybieranym kierunkiem przez turystów, choć nie do końca dzięki swojemu zurbanizowaniu. Ma do zaoferowania różnorodne dobra kultury, które są magnesem dla wielu podróżników.

Spokojna wyspa Tioman w Malezji
Z dala od harmidru, kurortów oraz imprez – wyspa Tioman oferuje ciszę i fantastyczny spokój w rustykalnym otoczeniu. Bez nadmorskiej infrastruktury i szerokich udogodnień przeznaczonych dla turystów jest bardzo klimatycznym miejscem, w którym jawią się różnorodne opcje dla sportowców np. snorkeling z brzegu. Tioman to górzysta wyspa o pochodzeniu wulkanicznym pokryta gęstym lasem tropikalnym. Wyspa dzieli się na kilka małych wiosek, które w tym samym czasie są plażowymi kurortami wypoczynkowymi.

Malezja i jej malezyjska przyroda
Niedaleko Złotego Trójkąta jest możliwe wejście w tropikalną dżunglę z niespotykaną w innych regionach florą i niezwykłą fauną. Lasy tropikalne to prawie 60% terenów Malezji, to oznacza, że również duża ilość gatunków drzew i zamieszkujących te rejony zwierząt. Dżungla jest siedliskiem dla mnogości ptactwa, owadów i węży, a dodatkowo między innymi małp, które w tym miejscu występują najliczniej. Sporo tu również zwierząt takich jak tygrysy, słonie i wydry. Na wyspie Redang uda się zobaczyć rozległą rafę koralową, która jest celem samym w sobie dla wielu turystów. Lake Gardens o powierzchni 90ha to parki tematyczne, w których króluje bujna zieleń, a ogrody rozkwitają pięknymi kolorowymi storczykami a także ponad dwoma tysiącami rodzajów hibiskusa. Warto odwiedzić również park ptaków oraz motyli, który na wszystkich robi spore wrażenie.

Kuala Lumpur jako miejsce must see
Huczna, kolorowa i jedna z najnowocześniejszych metropolii – stolica Malezji to właśnie Kuala Lumpur. Zachwyca i przyciąga rzesze zwiedzających z różnych zakątków ziemi. Wśród najbardziej kojarzonych w mieście punktów można znaleźć Petronas Twin Towers złączone ze sobą niesamowitym mostem podniebnym, a zatem dwie bliźniacze wieże. Malezyjska kultura wymaga zapoznania się z mnogimi świątyniami a także odwiedzenia zaskakującej dzielnicy chinatown. Będąc w Malezji, podstawą jest zagoszczenie w jej najstarszej stolicy – piętnastowiecznej Malakki. Można tam podziwiać genialny meczet Masjid Kampung Kling o dachu w kształcie przypominającym piramidę. Borneo za to jest znane z bogatej kultury i różnorodnych, licznych grup etnicznych, natomiast w parku Niah Caves można ujrzeć jedną z najobszerniejszych na świecie – Wielką Jaskinię. Kolonialna Melaka jest następnym elementem wycieczki, który polecamy zaznaczyć na liście miejsc do poznania. Jej centrum jest czerwony plac – wszystkie okoliczne zabudowania są tu pomalowane na barwę ceglastoczerwoną. W Kampung Morten to jest w dawnej części miasta jest położona Villa Sentosa – budynek funkcjonujący jako muzeum. Jest to dość niska chatka z ogrodami, w której wnętrzu można obejrzeć tradycyjne rzemiosło tutejszych ludzi a także oryginalne sprzęty, pamiątki familijne i fotografie, a dodatkowo jeden wolumin sygnowany przez potomka Winstona Churchilla.

W jakim czasie wybrać się do Malezji?
Wyprawa do Malezji powinna być zaplanowana w terminie między czerwcem a sierpniem, gdyż właśnie wówczas w regionie tym panuje klimat typowo równikowy. Cały malezyjski rok to wysokie temperatury (od 25°C do 33°C). W czasie monsunów, a zatem od listopada do marca, zdarza się czasem, że znaczna część ośrodków turystycznych na terenie wyspy Tioman może być zamknięta a dostanie się na wyspę nieco utrudnione.