Turystyczny Sandomierz

Lato to okres, kiedy w końcu mamy czas na zwiedzanie nieoczywistych zakątków naszego pięknego kraju. Biura podróży oferują wycieczki nie tylko zagraniczne, co warto mieć na uwadze podczas planowania urlopów. Nasza polska turystyka w ostatnich latach niezwykle się rozwinęła i może śmiało konkurować z ofertami innych, typowo wakacyjnych krajów. Jednym z miejsc, które warto odwiedzić chociażby na weekend lub przejazdem, w drodze w góry, może być Sandomierz. Jest to niewielkie, ale bardzo malownicze miasteczko położone nad Wisłą, mające bardzo bujną i ciekawą historię, która zachwyci wszystkich amatorów historii z przeszłości.

Sandomierz stoi przede wszystkim kościołami i budynkami okołoreligijnymi, takimi jak Brama Opatowska, Muzeum Diecezjalne czy Collegium Gostomianum, czyli kolegium jezuickie. W mieście znajduje się też osiemnastowieczna żydowska synagoga, zniszczony podczas potopu szwedzkiego zamek królewski, liczne cmentarze, pozostałości po murach obronnych i wiele dworków, które kiedyś należały do polskiej szlachty.

Jednym z najsłynniejszy sandomierskich zabytków jest wspomniana wcześniej Brama Opatowska, ufundowana przez króla Kazimierza Wielkiego. Jest to brama wjazdowa do miasta, wybudowana w stylu gotyckim. W 2017 roku brama została wpisana na listę pomników historii, na której znajduje się także między innymi rezerwat archeologiczny w Biskupinie, zespół klasztoru ojców Paulinów na Jasnej Górze, Stocznia Gdańska czy pole bity pod Grunwaldem. Mimo swojej niewielkiej powierzchni, w Sandomierzu żyją w zgodzie i symbiozie cztery religie – katolicyzm, prawosławie, protestancyzm oraz Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy. Odwiedziny w Sandomierzu należy rozpocząć od zachwycającego Starego Rynku, który latem robi niesamowite wrażenie. Stare kamienice ulokowane na płycie rynku mają nawet po kilkaset lat. Miasto może poszczycić się także Podziemną Trasą Turystyczną, która znajduje się pod rynkiem. Jest to połączony w trasę turystyczną zespół składów i piwnic, powstały w 1977 roku. Powstała ona, by ratować turystyczny charakter sandomierskiego Starego Miasta. Dziś jest niezwykle popularną atrakcją turystyczną, dostępną codziennie, przez cały rok. Zwiedzanie odbywa się w grupach oraz w towarzystwie przewodnika, który urozmaica zwiedzenia licznymi opowieściami i legendami, np. tymi o Halinie Krępiance, która swym sprytem pokonała Tatarów.

Będąc w Sandomierzu koniecznie należy odwiedzić przynajmniej jeden z licznych kościołów, chociażby słynną Bazylikę Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Fani aktywnego zwiedzania powinni udać się na spacer Wąwozem Świętej Królowej Jadwigi, który również został wpisany na listę pomników historii. Warte uwagi są również Góry Pieprzowe, gdzie znajduje się rezerwat przyrody Góry Pieprzowe. W ciągu kilkunastu minut z miasta możemy przenieść się do serca dzikiej natury i odpocząć od zgiełku i zabudowań. Przez Sandomierz przebiegają liczne szlaki – cysterki, Architektury Drewnianej czy Małopolska Droga św. Jakuba. Każdy znajdzie więc tam coś dla siebie, nie tylko fani serialu o księdzu Mateuszu.

3 lip Brak komentarzy admin Nad Potokiem , , Read more...