Chile – zdumiewające widoki

Jeden z najbardziej niesamowitych krajów na świecie rozciągający się pomiędzy Andami i Pacyfikiem – mowa rzecz jasna o niezwykłym Chile, którego nietknięta natura a także rozciągnięte niekiedy kilometrami pustkowia słynące z zabytków liczących tysiące lat przyciąga przybyszów z całego świata. Jest to miejsce warte odwiedzenia o każdej porze roku.

Kolorowe miasteczko
Nieopodal stolicy Santiago uważny turysta może natknąć się na zjawiskowy port Valparaiso, którego tradycja sięga 500 lat. Jest to miejsce wyróżniające się pod względem kolorów na które możemy się natknąć na każdym rogu: żółty, czerwony i niebieski to najczęściej pojawiające się kolory panujące pośród zabudowań zlokalizowanych na stromym zboczu, który niemal zanurza się w oceanie. „Perła Pacyfiku” inspiruje nie tylko swoją kolorystyką, ale również charakterystyką konstrukcji budowlanych, szczególnie niebanalnie przystrojonych i ozdobionych schodach oraz kolorowych muralach. Środkowy punkt miasta czyli Plaza Sotomayor ukrywa niesamowity labirynt krętych alejek. Można natknąć tutaj na często odbywające się wydarzenia kulturalne i uliczne występy (nie bez powodu Santiago jest nazywane artystyczną bohemą). Jedną z rzeczy które wyróżniają Valparaiso są kolejki pozwalające na szybkie przedostanie się do wysoko mieszczących się partii miejscowości.

Kilkudniowa wycieczka trekkingowa
Południe Chile należące do Parku Narodowego Torres del Paine jest idealne na długie wyprawy trekkingowe. Teren pieszych tras rozpościera się pośród skalnych szczytów i jezior w których żyją flamingi. Wszystko to otaczają lodowce i lasy, a skały mają niemal pionową konstrukcję. Miesiące najlepiej nadające się na trekking to grudzień, styczeń, luty i marzec, choć za każdym razem trzeba mieć wzgląd na zmienne warunki pogodowe.

Sekrety Wyspy Wielkanocnej
Jedną z najciekawszych atrakcji Chile są rozciągające się przez prawie 4 tysiące kilometrów wybrzeża. Najbardziej odseparowany ląd na świecie czyli Wyspa Wielkanocna to miejsce monumentalnych posągów, które bywają nazywane w popkulturze jako Moai. Tubylcy Polinezyjczycy wykuli w wulkanicznych skałach znane na całym świecie głowy. Ich historia rozpoczęła się pomiędzy XI i XII wiekiem . Tym co zagadkowe i nadal rozbudzające wyobraźnię, to fakt przenoszenia nawet ważących 20 ton skał przez ówczesną ludność. Wszystkie posągi są własnością Parku Narodowego Rapa Nui, a na wyspę można dotrzeć za pomocą samolotu kursującego codziennie.

Suche miejsce Ziemi
Chile opisują nie tylko wysokie, pionowe góry, tajemnicza wyspa, niesamowicie długie oceaniczne wybrzeże, ale także pustynia – Atakama. Zajmujący 105 m2 teren nigdy nie zanotował jakichkolwiek opadów. W miejscu pustyni można zobaczyć Dolinę Valle de la Luna o niemal księżycowym krajobrazie podobnym do tego spotykanego na planecie Mars. Godna odwiedzenia jest również lazurowa solanka Laguna Verde oraz niestety trudno udostępniony obszar El Tatio z wybuchającymi gejzerami. Gorące źródła Termos Banos to bez wątpienia jeden z najbardziej niesamowitych obszarów Chile. To państwo zadziwia także wielkimi zasolonymi jeziorami, doliną śmierci oraz dinozaurów.