Sandomierz – miasto pełne atrakcji turystycznych

Do miast polskich słynących wspaniałą architekturą i wieloma atrakcjami turystycznymi należy Sandomierz. Miasto leży nad Wisłą w województwie świętokrzyskim. Sandomierz jest staropolskim królewskim grodem. W mieście znajduje się wiele ciekawych obiektów architektury świadczącej o dawnej świetności Polski. Sandomierz jest miejscem do zwiedzania zwłaszcza dla miłośników historii. Dlatego kwitnie tu turystyka. Wielu osobom Sandomierz kojarzy się z popularnym serialem, gdyż tu nagrywana jest większość scen do serialu ze słynnym ojcem Mateuszem. Przez Sandomierz przebiegają szlaki turystyczne piesze i rowerowe.

Sandomierz może szczycić się tym, że zaliczany jest do najpiękniejszych miast polskich. Decyduje o tym położenie miasta na nadwiślańskiej skarpie i bliskość Gór Świętokrzyskich. Turyści wybierający Sandomierz na miejsce spędzenia urlopu lub chociażby weekendu mogą poza atrakcjami miasta wybrać się także przy okazji w góry. Do ciekawych miejsc w Sandomierzu należy Stare Miasto. Turyści mogą podziwiać bardzo dobrze zachowany średniowieczny układ urbanistyczny. Gdzie w sezonie turystycznym organizowane są pokazy walk rycerskich, oraz pokaz tańca klasycznego. Turyści pragnący wiedzy duchowej mogą podziwiać najstarszy i dlatego najcenniejszy Zespół Klasztorny Dominikanów. Oraz związany z klasztorem i zbudowany w trzynastym wieku Kościół świętego Jakuba. Lecz to nie wszystko, gdyż wiele wrażeń duchowych dostarczy turystom także Bazylika Katedralna zbudowana w czternastym wieku, w której znajduj się wiele ciekawych fresków.

Atrakcje Sandomierza są imponujące. Turysta odwiedzający to piękne i historyczne miasto na samym początku powinien zobaczyć symbol miasta, którym jest gotycka Brama Opatowska. Wspinaczka do tego miejsca może nie jest łatwa, ale wata zachodu, bo będąc na górze można podziwiać panoramę miasta, mury królewskiego grodu i płynącą rzekę Wisłę. Będąc w Sandomierzu koniecznie trzeba zobaczyć historyczną siedzibę królów i książąt polskich, czyli Zamek Królewski. Jak i zobaczyć jeden z najpiękniejszych w Polsce renesansowy Ratusz. A potem przejść się Bulwarem Marszałka Piłsudskiego nad Wisłą. Zatrzymać się, aby zobaczyć nowoczesną przystań. Pospacerować wzdłuż Wisły promenadą. Po czym odpocząć i pozwolić dzieciom pobawić się na placu zabaw. Turyści pragnący połączyć zwiedzanie z czynnym wypoczynkiem mają do dyspozycji wiele szlaków pieszych i turystycznych.

Przez Sandomierz przebiega kilka szlaków turystycznych, jak szlak cysterski, szlak świętego Jakuba, wschodni szlak rowerowy i jeszcze kila innych. Turyści kochający przyrodę także znajdą coś dla siebie, gdyż miejsc obfitujących w piękną przyrodę w Sandomierzu nie brakuje. Jest to przecież miasto malowniczo położone i posiadające lessowe wąwozy, oraz rezerwat przyrody, który jest wschodnim zakończeniem Gór Świętokrzyskich. Wiele ścieżek spacerowych i rowerowych jest także w Parku Piszczele. A przede wszystkim miłośnicy sportu znajdą tam możliwość sprawdzenia swoich sił fizycznych, gdyż w parku tym znajduje się park linowy.