Meksyk – kraj dualności i sombrero

Pikantne burrito, sombrero, pływające ogrody, kolorowe czaszki i La Catrina z okazji Święto zmarłych – to skojarzenia przychodzące na myśl, gdy myśli się o Meksyku. Co ma do zaoferowania kraj zaludniony niegdyś przez Azteków?

Miasto atrakcji

podstawowe zwiedzanie miasta to oglądanie placów i starych świątyni. Zadziwiające jest to, że w okolicach ołtarzy niektórzy chcą zawiesić kłódki z prośbami o pomyślność i zdrowie, które przeznaczone są dla uczciwych złoczyńców. Nieudawaną kulturę i zwykłych mieszkańców Meksyku da się spotkać w wielu różnorodnych okolicach. Poznawanie miasta polecamy zacząć od Muzeum Fridy Kahlo czy Estadio Azteca (jednego z najprzestronniejszych stadionów świata). Całkiem sporo pokaże nam oczywiście Muzeum Sztuki Popularnej czy gmach Soumaya (przede wszystkim przedstawia sztukę Dalego). W Megalopolis z pewnością trzeba zwiedzić barokowo-klasycystyczną katedrę z lat 1563-1567, która wznosi się na wysokość 67 metrów. Jest jedną z najobszerniejszych katedr zbudowanych na ziemi. Kolejny rekord jest udziałem placu w mieście, którego pole powierzchni dochodzi do 46800 metrów kwadratowych – mowa naturalnie o Placu Konstytucji (znanym również jako Zócalo). W pobliżu da się dostrzec zbudowany na azteckich dawnych zabudowaniach Palacio Nacional. W przypadku gdy zależy nam na obeznaniu się z lokalną zabudową, genialnym na to sposobem jest odwiedzenie niedalekiego miasteczka Guanajuato, które stanowi mieszankę wąskich przesmyków, placów i kolorowych kamieniczek – idealny przykład iberyjskiej architektury z czasów kolonialnych. Wśród budowli które pochodzą z okresu kolonizacji, należy spotkać także kościół Santiago (Chiapas), którego historia może przypominać opowieść z dreszczykiem.

Popularne resztki zabudowań

Wśród najbardziej znaczących atrakcji turystycznych Meksyk oferuje Palenqué to jest pozostałości miasta Majów. Miejscowość ta jest położona na południu Meksyku w stanie Chiapas, tam mieści się również stanowisko archeologiczne stanowiące podstawową atrakcję. Pozostałości dawnego terytorium zamieszkiwanego niegdyś przez cywilizację Majów, a odkrytego bagatela w 1746r. dostarczają mnóstwo niezapomnianych wrażeń. Zbudowane z kamienia budowle wyłaniające się z dżungli tropikalnej to widok, który powinien zaliczyć każdy odwiedzający to państwo. Naturalnie ogromną reakcję wśród podróżników wzbudza Świątynia Inskrypcji to jest miejsce grobu Pakala Wielkiego – najbardziej znanego króla. To miejsce kultu ma kształt piramidy o wysokości szesnastu metrów, na której szczyt prowadzi dziewięć stopni. Wspiąwszy się na samą górę zostaniemy wynagrodzeni widokiem na zabudowania Palenqué – Świątynię Krzyża, Słońca i Ulistnionego Krzyża oraz Wielki Pałac. Co jeszcze zasługuje na uwagę? Rzecz jasna resztki znajdującego się pod ziemią akweduktu łączącego pałac z tarasami.

Spektakularność i podróż jedyna w swoim rodzaju

Aztekowie i Majowie poważnie przyczynili się do powstanie współczesnego Meksyku, pozostawiając po swojej cywilizacji między innymi starożytny zespół pałacowy znany pod nazwą Chichen-Itzá (na półwyspie Jukatan), a ponadto El Castillo czyli kolumny Tysiąca Wojowników i El Caracol (czyli Ślimak). To przykład jednego z siedmiu współczesnych cudów świata, przez to należy go odwiedzić. Te ogromne połacie bogate w ruiny dawnych zabudowań budzą zachwyt nie tylko między archeologami, ale wydają się nie lada gratką dla amatorów Indiany Jonesa. W stolicy Jukatanu, Méridzie, można zobaczyć najstarszą w Meksyku katedrę pod wezwaniem św. Ildefonsa. Nie wolno zapominać także o azteckim ośrodku kultu – Teotihuacán.

Jak przeżyć wyprawę życia?

Góry Sierra Madre de Chiapas to świetna szansa na poznanie pereł ukrytych w przyrodzie. Płynąca tamtędy rzeka Grijalva rozpościera się na prastary Kanion Sumidero. Można skorzystać z dwugodzinnego kursu łodzią przez wąwóz, aby mieć gwarancję niezapomnianych doświadczeń. To bardzo spektakularne miejsce, które jest dziełem samej przyrody bez pomocy ludzkiej. Znajduje tu schronienie duża ilość drapieżnych zwierząt (krokodyle, oceloty, iguany). Można również zajechać do Ciapa de Corzo – miasteczka o kolonialnej przeszłości. Jeśli chcemy zobaczyć jak w Meksyku wyglądają słoneczne plaże i ośrodki wypoczynkowe, niezwłocznie należy wybrać się do jego wakacyjnej wizytówki a mianowicie do Cancún, gdzie warto zobaczyć m. in.: podwodne muzeum, spróbować egzotycznych drinków czy też nurkować. Pośród najistotniejszych atrakcji zapewniających urlopowiczom pozytywnie szokujące wrażenia znajdują się również: cenota schowane pomiędzy skałami w Valladolid, plaża w Tulum i plaże w Sisal, gdzie zdarza się natknąć się na flamingi, Akuami pełne wspaniałych żółwi oceanicznych, cudowna Laguna oraz cenota w Bacalar mieniąca się aż siedmioma odcieniami błękitu, a także wodospad mineralny Hierve el aqua zlokalizowany 70 km od Oaxaca. Można również wybrać się na oglądanie robiącego wrażenie, wielkiego drzewa z Tule oraz wulkan Popocatepec w mieście Atlixco.