Mazury. Po prostu zachwycające!

Mazury to jeden z piękniejszych rejonów naszego kraju. Każdy, kto choć raz tam dotarł, nie poprzestaje na jednych wakacjach, ale wraca na Mazury regularnie. Pojezierze Mazurskie zachwyca o każdej porze roku, ze zrozumiałych względów, najlepiej jednak wybrać się tam w sezonie letnim. Wtedy można skorzystać z możliwości kąpieli w czystych mazurskich jeziorach, warto jednak zastanowić się nad inną firmą wypoczynku – nad żeglowaniem po jeziorach. Noclegi na żaglówce, w zaroślach jezior, w portach, na brzegach kanałów pomiędzy jeziorami – tego się nie zapomina.

Wypożyczenie żaglówki

Na miejscu bez problemu i za nieduże pieniądze można wypożyczyć żaglówkę, jeśli nie posiadamy swojej. Przed laty warunkiem wypożyczenia było przedstawienie patentu żeglarskiego. I teraz wiele żaglówek można wypożyczyć wyłącznie z patentem żeglarskim, ale wypożyczenie mniejszej jednostki jest możliwe, nawet jeśli nawet patentu żeglarskiego nikt z przyszłej załogi żaglówki nie posiada. Warto jednak pamiętać o jednym – żeglarstwo to coś, co wymaga choć elementarnej wiedzy, więc na wypożyczenie żaglówki powinni decydować się wyłącznie ci, którzy wcześniej mieli do czynienia z żaglówkami i potrafią sobie z nimi radzić. W każdym innym przypadku lepiej nie ryzykować. Osoby nie związane z żeglarstwem nie muszą jednak rezygnować z pomysłu pływania po mazurskich jeziorach. Na Mazurach można wypożyczyć łodzie, kajaki, rowery wodne, a nawet motorówki. Bez patentu żeglarskiego oczywiście można wypożyczyć tylko słabsze motorówki, z powodzeniem jednak można przepłynąć nimi nawet wiele kilometrów. Alternatywą są też rejsy wieloosobowymi statkami. Za niewielkie pieniądze, można wypłynąć na rejs, trwający nawet dwie, trzy godziny, podczas rejsu coś zjeść, a podczas trwania rejsu wysłuchać opowieści przewodnika, który ciekawie opowiada o miejscach, w okolicach których przepływa statek. Warto skorzystać i z takiej atrakcji turystycznej.

Żeglowanie po mazurskich jeziorach.

Nie każdy wie, że praktycznie wszystkie mazurskie jeziora są ze sobą połączone systemami kanałów. Dzięki takiemu rozwiązaniu, żaglówka może zamienić się w drugi dom – wakacyjny hotel. Żeglować można nawet przez wiele tygodni, codziennie zatrzymując się w innym miejscu i poznając nowe rejony Mazur. Na wielu kanałach – szczególnie na kanałach położonych w miastach, znajduje się wiele parkingów dla żaglówek. Można bez problemu zamocować żaglówkę na brzegu kanału, zamknąć jej wnętrze i ruszyć w miasto, zwiedzać je piechotą, czy rowerem, jeśli na żaglówkę został zabrany. To bardzo ciekawe rozwiązanie, z którego korzysta wielu turystów. Widać to, po ilości żaglówek zaparkowanych w takich miejscach.

Podsumowując

Można zakochać się w Mazurach. Przez lata zyskały rzesze wiernych fanów, którzy wręcz nie wyobrażają sobie wakacji bez Mazur. Ci, którzy dotąd wypoczywali w innych rejonach kraju lub za granicą, i nigdy nie trafili na Mazury, szybko powinni nadrobić zaległości i trafić tam choć raz. Pierwsza wizyta na Mazurach, na pewno nie będzie ostatnią.

10 paź Brak komentarzy admin Nad Potokiem , , Read more...