Piękna Polska

Stare dobre polskie przysłowie mówiące: „Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej! ” albo „Cudze chwalicie, a swego nie znacie! ” wiele mówią o naszej wiedzy na temat zakątków turystycznych w naszym kraju. Natomiast chętnie szukamy pięknych urokliwych miejsc w innych krajach. Potrafimy wyjechać nawet na koniec świata (Seszele, Bali, Majorka), by chociaż siedem dni pobyć w ładnym miejscu. Przyciągają nas egzotyczne kraje, błękitne plaże, wyspy na samym środku oceanu, odmienna kultura, egzotyczna kuchnia. Ale czy znamy na tyle nasz kraj, aby wiedzieć że nic nas swoim pięknem nie zaskoczy? Czy znamy wszystkie ciekawe miejsca w Polsce?

Czy zwiedzaliśmy nasz kraj poza wycieczkami szkolnymi organizowanymi przez naszych rodziców? Polska jest jednym z niewielu krajów w Europie która ma jednocześnie dostęp do morza na północy i do pięknych wysokich gór na południu – i już to czyni ją interesująca dla turysty. Od czego zacząć? Może od tego o czym jeszcze nie wspomniałam czyli Mazury. Mam wrażenie, że ten zakątek kraju jest wyjątkowo modny – bardzo zatłoczony w okresie wakacji bądź długich weekendów w szczególności w tak zwaną „Majówkę”. Każdy znajdzie tam coś dla siebie jednak Kraina Tysiąca Jezior jest rajem dla żeglarzy, miłośników sportów wodnych i ryb. Choć Mazury potocznie nazywane są właśnie tak jak wspomniałam, czyli Krainą Tysiąca Jezior to warto wiedzieć, że znajdziemy tam nieco więcej niż tysiąc jezior, bo aż około 2600. Jednak nasz kraj nie słynie tylko z województwa warmińsko-mazurskiego, warto zatrzymać się na południu naszego kraju w powiecie tatrzańskim w Zakopanym.

Turystyka w zimowej stolicy Polski jest wysoko rozwinięta, gdyż co roku odwiedza ją rekordowa liczba turystów – ok 14 milionów osób. A wszystko to za sprawą najsłynniejszego deptaka w Zakopanem – Krupówki. Miejsce to stale tętni życiem, szczególnie w okresie letnim i sylwestrowym. To właśnie na tej ulicy ciągnącej się przez centrum miasta ciągną się liczne klimatyczne góralskie lokale i sklepy, gdzie można kupić lokalne przysmaki czyli między innymi prawdziwe góralskie oscypki i niezastąpione ciupagi. Kolejny przystanek? Oczywiście Gubałówka – uliczka prowadząca do stacji kolejki, która wjeżdża na szczyt z którego możemy podziwiać panoramę miasta i niesamowite wysokie szczyty Tatr z najsłynniejszym z nich – Giewontem. Jednak turyści, którzy są zafascynowani historią kraju, architekturą chętnie odwiedzają miejsca gdzie znajdują się zamki i inne ciekawe budynki.

Zamki w Polsce to bez wątpienia zachwycający i różnorodny zbiór stylów architektonicznych. Choć większość z nich to same ruiny, to każda z nich niesie za sobą niesamowitą historię i zdumiewa swoim urokiem, a to wciąż przyciąga tłumy turystów. Jednym z najsłynniejszym, o którym słyszał każdy Polak jest Zamek w Niedzicy, choć nie został on zbudowany przez naszych przodków tylko przez Zakon Krzyżacki – i to z nim nierozerwanie związana jest historia zamku. Niesamowicie imponująca budowla zbudowana z 4,5 miliona cegieł jest prawdopodobnie największym średniowiecznym zamkiem zbudowanym z cegły.