Kazachstan – raj na Ziemi

Mnóstwo różnorodnych atrakcji w tym samym miejscu – to cały Kazachstan. Kraj ten ze względu na obejmowanie ogromnego obszaru posiada aż 3 strefy czasowe.
Wśród najchętniej odwiedzanych miejsc jest świątynia, która powstała na przełomie XIX i XX stulecia. Znajdujący się w miejscowości Ałmaty, sobór zniewala wyjątkową architekturą. Charakterystyczną cechą świątyni jest żółty front z bogato ozdobionymi zaokrąglonymi dachami. W Ałmacie znajduje się najwyżej usytuowane lodowisko na całym świecie.
Kolejnym obiektem, który dobrze jest zobaczyć jest zbiornik wodny położony niespełna 30 km od Ałamaty. Jezioro Ałmatyńskie jest umiejscowione pomiędzy urokliwymi i efektownymi skalistymi szczytami. Klimat charakterystyczna dla gór, surowy potrafi narobić kłopotów, z tego powodu wybierając się w góry warto zaopatrzyć się chociaż w ciepłą odzież.
Jest on nazywany rajem na Ziemi, ponieważ poza krajobrazami górskimi, kraj ten dysponuje stepami, pustyniami i półpustyniami, które stwarzają niesamowicie egzotyczny i wyjątkowy klimat. Co więcej, kraj ten obejmuje liczne jeziora (w tym jedno z największych w Azji: Bałchasz).
Kazachstan posiada również własny kanion nazywany Szaryńskim. Położony w południowo-wschodnim krańcu Kazachstanu, teren liczy sobie 150 kilometrów w długości, a jego wysokość nierzadko jest większa niż 200 metrów. Kanion położony jest blisko gór Tienszan, a jego najlepiej znaną częścią jest Dolina Zamków, gdzie można trafić na wyjątkowo nietypowe i oryginalne formacje skalne.
Co ponadto jest warte uwagi w Kazachstanie? Chociażby tak zwany Bäjterek czyli potężna wieża widokowa, która potrafi zapewnić wyjątkowe przeżycia i emocje. Znaleźć ją można w Astanie (stolica kraju), a jako nowoczesny obiekt symbolizujący prestiż miejscowości i jego gwałtowny a także ważny rozwój, sięga ponad 100 metrów.
Jego wizerunek jest ozdobiony banknotami kazachstańskiej waluty. Z architekturą tego budynku związana jest ciekawa opowieść opowiadająca o powstaniu słońca.
Pośród najciekawszych miejsc Kazachstanu swoje miejsce ma Piramida Pokoju i Pojednania również udostępniona do zwiedzenia w Astanie. Jest to obiekt będący siedzibą Teatru Operowego. Należy do jednej z największych inwestycji Astany. Na budowlę składa się piramida stworzona z 5 kondygnacji trójkątów foremnych. Pierwsze dwa rzędy to posążki wykonane ze szkła, natomiast kolejne trzy – dolne – uformowano z ciemnego granitu. Czubek budynku to przepiękny witraż.
Kolejnym przykładem fascynującej i niejednokrotnie frapującej turystów kultury jest Meczet Kzharet Sultan, który jest świątynią znajdującą się na drugiej pozycji jeśli chodzi o wielkość w Azji Środkowej. Mieści niewiarygodną ilość ludzi – aż 10 tysięcy.
Z innych ciekawych miejsc Kazachstan ma do zaoferowania największe centrum handlowo-rozrywkowe znajdujące się pod przeźroczystym namiotem – Chan Szatyr. Powierzchnia tej monumentalnej budowli jest większa niż łączna powierzchnia 10 boisk przeznaczonych do footballu. Wewnątrz centrum handlowego można wybrać się do sklepów, parków a nawet na pole do mini golfa. Co niewiarygodne, w centrum znajduje się również potok i plaża.